Marmaraereğlisi Haber | Güncel Son Dakika Haber

ERGENE YİNE SİMSİYAH

ERGENE YİNE SİMSİYAH

Marmara Bölgesi’ndeki çevre sorunlarına dikkat çekmek için yola çıkan Marmara Kervanı, bölgedeki çevre kirliliklerini yerinde inceledi. Marmara Yaşasın Topluluğu ve İklim Adaleti Komisyonu’yla yola çıkan Marmara Kervanı, Ergene Nehri ve Kınıklı Deresi’nde basın açıklaması yaparak yetkilileri göreve çağırdılar.

Ergene Nehri’nin simsiyah akan suyunun Marmara Denizi’ne döküldüğünü söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker: “Gördüğünüz gibi atık su arıtma tesisleri tam anlamıyla devreye girmediği için Ergene Nehri zehir akmaya devam ediyor.Trakya toprakları, denizimiz daha fazla zehirlenmemeli. Ergene artık zehir akmasın” diye konuştu.

 

Ergene Nehri önünde açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker; “Ergene atık su kanalı durumunda. Bütün fabrikalar atıklarını düzgün arıtmadan Marmara Denizi’ne boşaltıyor. Bu sular doğru düzgün arıtılmadan verildiği için geçen sene müsilaj gördük. Balık ölümlerini gördük. Bu nehrin temizlenmesi için “atık su arıtma tesisleri devreye girdi” dense de gördüğünüz gibi atık su kanalları ve atık su tesisleri devreye girmemiş. Bu nedenle Ergene Nehri zehir akmaya devam ediyor. Burada canlı yaşamasını bırakın mikropların ve bakterilerin bile yaşaması imkansız. Buralara hoyratça atıklarını bırakanlar engellenmeli. Trakya toprakları, denizimiz daha fazla zehirlenmemeli. Ergene artık zehir akmasın. “şeklinde konuştu.

Çevre aktivisti Özgün Aksun, Ergene’den günde 15 bin metreküp atık deşarj edildiğini ve bunların arıtılmadan Marmara’ya gönderildiğini söyleyerek kirliliği gözler önüne serdi.Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
test