Marmaraereğlisi Haber | Güncel Son Dakika Haber

Harf İnkılabı’nın Uygulanışının 92. Yıl Dönümü Kutlandı

Harf İnkılabı’nın Uygulanışının 92. Yıl Dönümü Kutlandı

Ebedi Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve yeni Türk alfabesinin Tekirdağ’da uygulanışının 92. yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.
Süleymanpaşa ilçesindeki 50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı’nın önünde gerçekleşen çelenk sunma töreni, saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra protokol üyeleri, saygıyla anıta çelenklerini sundu.
“Harf İnkılabıyla Halkın Genel Eğitim Seviyesi Hızla Yükselmiştir”
Programda bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “23 Ağustos 1928, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyaret ettiği ve yeni Türk alfabesini ilk kez burada uyguladığı tarihtir. Harf İnkılabı, ülkemizde kültür alanında hayata geçirilen en önemli devrimlerden biridir. Osmanlı döneminde, eğitim kurumlarının azlığı ve Arap alfabesinin zor öğrenilmesi nedeniyle okuma – yazma oranı oldukça düşüktü. Ayrıca Arapça’da olmayan bazı Türkçe harflerin, Arap alfabesiyle ifade edilemeyişi, bu alfabenin kullanımını daha zor hale getiriyordu. Türkçe’nin yapısına uygun olan yeni Türk alfabesinin kabulüyle okumak ve yazmak daha da kolaylaşmıştır. Bununla beraber yurdumuzun dört bir yanında açılan millet mektepleri sayesinde okur-yazar insan sayısı çok hızlı bir şekilde artmıştır. Gerçekleştirilen bu devrimle halkın genel eğitim seviyesi hızla yükselmiştir. 23 Ağustos 1928 tarihinde Tekirdağ’a gelen Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yeni Türk alfabesini kamuoyuna tanıtmak için mavi gözlü kentimizi seçmesi son derece önemli ve anlamlıdır. Yüzünü güneşe dönen, çağdaş ve ilerici Tekirdağ halkı olarak, kentimizin yeni Türk alfabesinin ilk kez uygulanışına ev sahipliği yapmış olmasından dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu düşüncelerle Harf İnkılabının uygulanışının 92. yıl dönümünü kutluyor, bu büyük devrimin mimarı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum” dedi.
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa, Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İl Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ümit Bektaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Uzunlar ve vatandaşlar katıldı.
COVİD-19 hastalığı önlemleri çerçevesinde sosyal mesafe ve hijyen kuralları gözetilerek gerçekleştirilen programın ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından katılımcılara günün anlam ve önemine binaen kitap takdim edildi.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
test