Marmaraereğlisi Haber | Güncel Son Dakika Haber

İşçilere karşı yapılan oyunu bozan önerge

İşçilere karşı yapılan oyunu bozan önerge

DSP’nin işçi kıyımına CHP’de “dur” ihtarı

İşçilere karşı yapılan oyunu bozan önerge

Sözleşmesi yenilenmeyen işçiler tedirgin

Marmaraereğlisi Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında CHP grubu, verdikleri önergeyle işçinin emekçinin haklarını savundu. Marmaraereğlisi Belediyesi’nde alt işveren (belediye şirketi) bünyesinde çalışan yaklaşık 120 personelin sözleşmeleri 30 Haziran 2020 tarihinde sona erdi. Sözleşmeleri sona eren işçilerle henüz yeni sözleşme imzalanmadığı ve Kurban Bayramı’nda bayram ikramiyelerinin yatırılmadığı öğrenildi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı Temizlik ve Katı Atık Hiz. Ltd. Şti. (Belediye Şirketi) bünyesinde çalışan işçiler için Marmaraereğlisi Belediyesi Ağustos ayı toplantısında CHP ve İYİ Parti’den oluşan (Millet İttifakı) meclis üyeleri önerge vererek işçilerin haklarını sorguladılar.

CHP ve İYİ Parti Millet İttifakı Grubu meclis üyeleri verdikleri önergede; “Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı Temizlik ve Katı Atık Hiz. Ltd. Şti.’de sözleşmeli olarak çalışan personelin 30 Haziran 2020 tarihinde biten sözleşmesi doğrultusunda söz konusu personelin yeni sözleşme imzalanana kadar eski sözleşme şartlarının geçerli olduğu kanunen belirtilmiş olup bu personellerin Kurban Bayramı’nda hak etmiş oldukları bayram parası gibi haklarının ödenip ödenmeyeceğini ayrıca yeni sözleşmenin hangi tarihte imzalanacağı, bilgisinin tarafımıza yazılı olarak sunulması gereğini arz ederiz.” dediler.

VERDİĞİ SÖZÜ HİÇBİR ZAMAN TUTMADI

Bilindiği gibi daha önce de Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı Temizlik ve Katı Atık Hiz. Ltd. Şti. bünyesinde çalışan birçok işçi, Hikmet Ata’nın belediye başkanı seçilmesi ile birlikte işten çıkartılmıştı. Seçim öncesi mitinglerde; “İşçinin emekçinin ekmeğiyle oynamayacağım, hiçbir işçiyi çıkartmayacağım.” diyen Hikmet Ata, göreve geldiği günden itibaren işçi kıyımına devam etti. Çıkarılan işçilere de ihbar ve kıdem tazminatı ödemek zorunda kalınarak belediye de zarara uğratıldı. Ayrıca birçok işçi de asıl görevi dışında yerlere görevlendirilerek istifa etmesi için zorlandı.

İLK İŞİ İŞÇİ ÇIKARTMAK OLMUŞTU

Hikmet Ata’nın mazbatayı alır almaz, belediyede ilk haftasında ilk iş olarak işçi çıkartmaya başlaması nedeniyle şu anda da zorlu ekonomik koşullarda sözleşme yenilemeyişinden dolayı belediye şirketi işçilerinin işsiz kalma korkusu yaşadıkları öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
test