Marmaraereğlisi Haber | Güncel Son Dakika Haber

“Korona virüsten en çok etkilenenler; çocuklar ve ergenler”

“Korona virüsten en çok etkilenenler; çocuklar ve ergenler”

HABER/TOLGA ÇALIŞKAN

Korona virüs pandemisi dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olmasının yanı sıra psikolojik ve ruhsal açıdan da etki oluşturdu. Psikolog Hande Çalışkan, korona virüsün birçok kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini, fakat psikolojik ve ruhsal olarak en çok etkilenenlerin çocuklar ve ergenler olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinin çocuk ruh sağlığı üzerindeki etkileri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Psikolog Hande Çalışkan; “Çocukları en çok etkileyen şey; yaşadıkları ‘yeni normal’ yaşam düzeni. Rutin eğitim hayatlarından uzaklaşma, eskisi gibi arkadaşlarıyla sosyalleşememe, dışarıya koruyucu materyaller olmadan çıkamama gibi değişimler kaygıyı ve karmaşık duyguları artırabilir.” diye konuştu.

 

“PANDEMİ ÇOCUKLAR VE ERGENLERDE KAYGI SEVİYESİNİ ARTTIRDI”

Pandemi sürecinin kaygı sevilerini etkilediğini ifade eden Psikolog Hande Çalışkan; “Yaşadığımız pandemi sürecinden dolayı ebeveynler izolasyon, yüz yüze eğitim ortamından uzaklaşma, sosyal mesafe tedbirleri ve sevdiklerini kaybetme ya da tanıdıkları için endişelenme yaşantılarının çocuklar üzerinde ruhsal sağlık etkilerinin olup olmayacağını elbette merak ediyorlar. COVİD-19 sebebiyle yaşanan bu zorlu sürecin nedenlerinin ve devam etme sürecinin hatta sonuçlarının belirsizliği yetişkinler kadar çocuklar ve ergenler açısından da zorlu bir süreç olmakta birlikte kaygı seviyelerini arttırdığı gözlemlenmektedir. “ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK YAŞAM VE RUTİNLERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDILAR”

Çocukları en çok etkileyen durumun uzaktan eğitim süreci olduğunu dile getiren Psikolog Çalışkan; Pandemi sürecin çocukları en çok etkileyen konu karantina süreci ve yüz yüze eğitime ara verilmesi oldu. Okulların kapanmasına ek olarak çocuklar ve ergenler için diğer sosyal etkinliklerin bir çoğu iptal edildi. Çocuklar ve aileleri sınırlı kaynakların olduğu evde, sınırlı bir alanı paylaşmak zorunda olup günlük yaşam ve rutinlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Okullarının kapanmasının farklı dezavantajları oldu. Bunlardan en önemlileri okul ve sınıf ortamından uzakta kalarak ekran karşısında gerçekleştirilen öğrenim sürecindeki zorlanmalar, evde kalan aile bireyleri arasında maddi ve manevi zorlanmalar sonucunda yaşanan iletişimdeki şiddetli patlamalar oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“YENİ NORMAL DÜZEN EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR”

Yeni normal düzenin kaygı ve karmaşık duyguları beraberinde getirdiğini ifade eden Psikolog Hande Çalışkan; “Çocukların korona virüse yakalanma oranları yetişkinlere göre daha düşük. Bu nedenle virüse yakalanma korkusu onlar için temelde büyük bir endişe kaynağı değil. Onları en çok etkileyen şey, yaşadıkları ‘yeni normal’ yaşam düzeni. Rutin eğitim hayatlarından uzaklaşma, eskisi gibi arkadaşlarıyla sosyalleşememe, dışarıya koruyucu materyaller olmadan çıkamama gibi değişimler yaşadıkları kaygıyı ve karmaşık duyguları artırabilir. Belli yaş gruplarında çocukların ruhsal, zihinsel, motor ve sosyal becerilerini kazanmalarını sağlayan belli aktiviteler ve durumlar vardır. Bunlar 3-6 yaş grubu için oyun ve okul öncesi eğitim, 6-10 yaş arası için okul ortamı ve öğretmenler ve yaşıtlarıyla ilişki kurmak, ergenler için akran grupları ve okuldur. Şu anki salgın durumunda tüm bunların askıya alınması ve yine aile içi ve aile dışı rutinlerin bozulması çocukların ruhsal, sosyal, akademik, motor, zihinsel gelişimlerini sekteye uğratabilir, hatta farklı ruhsal sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir veya zeminde olan bazı sorunların ağırlaşmasına yol açabilir. “şeklinde konuştu.

KARANTİNA DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR?
Karantina sırasında sık görülen psikolojik durumları aktaran Psikolog Hande Çalışkan; “Karantina sürecinde görülebilen ruhsal yakınmalar; kafa karışıklığı, konsantrasyon bozukluğu, korku, öfke, suçluluk hissi, matem hisleri, uyuşukluk, tükenmiş hissetme, kaygıya bağlı uykusuzluktur. Karantina sırasında sık görülen ruhsal bozukluklar ise akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, majör depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, uyum bozukluğudur. Bu dönemde ailelerin süreci nasıl yönettiği önem arz etmektedir. Çocukların olayları ve çevrelerini anlamlandırmalarında çevrelerindeki yetişkinlerin tepkileri belirleyici. Sürekli ölen insanlardan bahsetmek, ağlamak, yaşadıkları şoku çocuğa aktarmak çocukları olumsuz etkiler. Sakin kalıp durumun kontrol altında olduğunu onlara göstermek gereklidir. “diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
test